Украина

Николаевским активистам стали приходить повестки из военкомата

7.6K

В субботу, 8 августа, в ходе встречи общественников с первым заместителем губернатора Николаевской ОГА Николаем Романчуком, общественники рассказали, что им стали приходить повестки из военкоматов.

Как рассказал Александр Янцен, с недавнего времени все активисты попали в список, по которому их начали оперативно забирать в армию. Причем повестки приходят не с городских военкоматов, а с областных. После этого последовал вопрос от самообороновца Николаю Романчуку: «Есть ли в этих списках такие личности, как Игорь Дятлов и ему подобные?». На что Николай Павлович ответил:

-Списков я не видел, не слышал и их не составлял — это раз. А второе, есть закон, о призыве на военную службу граждан, которые живут в Украине и достигли возраста 20-25 лет, они идут на призыв.

-Скажите, а Ваш сын Денис есть в этом списке? — допытывался Янцен.

-Сын находится на втором курсе аспирантуры, поэтому от службы освобожден. Хотите, можете проверить документы, — рассказал первый заместитель губернатора.

novosti-n.org

17 Комментариев

  1. maus

    Август 8, 2015 at 7:14 пп

    ну а как вы хотели)))) крикунам тоже покажут их место, а молчуны уже там давно…..власть знает что делает….

  2. Аноним

    Август 12, 2015 at 1:46 дп

    наконец-то

    • козак

      Август 27, 2015 at 7:37 пп

      Мудаки страну защищать не будут!Только молчуны и крикуны.

  3. StevenSab

    Март 25, 2017 at 6:47 дп

    ЦЕЛЕВЫЕ БАЗЫ http://xurl.es/128 УЗНАЙТЕ ПОДРОБНЕЕ!!!

  4. best type of green tea

    Апрель 18, 2017 at 11:06 пп

    Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
    widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
    I’ve been looking for a plug-in like this for quite
    some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
    Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
    look forward to your new updates.

  5. 薬剤師求人 沖縄

    Апрель 19, 2017 at 6:33 пп

    It’s awesome to pay a visit this web page and reading the views of all colleagues
    about this article, while I am also eager of getting know-how.

  6. decaffeinated green tea Weight Loss

    Апрель 19, 2017 at 8:56 пп

    Attractive section of content. I just stumbled upon your website
    and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
    Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access
    consistently quickly.

  7. www.guidocalvano.nl

    Апрель 20, 2017 at 11:44 дп

    I needed to thank you for this great read!!
    I absolutely enjoyed every little bit of it. I have you
    bookmarked to check out new things you post…

  8. Http://Www.Zgggb.Net/

    Апрель 20, 2017 at 9:21 пп

    I’d should talk to you here. Which is not some
    thing I do! I really like reading a post which can make men and women believe.
    Also, thanks a lot permitting me to comment!

  9. Best Place To Buy A Pillow

    Апрель 21, 2017 at 10:17 дп

    Good way of telling, and pleasant article to obtain data regarding my presentation topic, which i am going to deliver in institution of higher education.

  10. dibujos de amor a lapiz

    Апрель 21, 2017 at 5:29 пп

    TR

  11. Accidentes De Carros En Colombia California

    Апрель 24, 2017 at 5:13 дп

    What’s up to every body, it’s my first pay a visit of this blog; this
    blog consists of awesome and in fact excellent data designed for visitors.

  12. plano detox

    Апрель 28, 2017 at 12:42 дп

    No atletismo acertado com o objetivo de atletas deficientes visuais os atletas B1
    e também B2 possuem por acertadamente dentre cair em duas
    raias, unidos pela cicerone dentre 5 a 50 cm, ao atleta-guia. http://www.ophthalmicusedequipment.com/

  13. psychics online

    Апрель 28, 2017 at 5:32 дп

    Very beneficial blog. i will follow this blog.

    keep up the nice work.

  14. human hair weave

    Апрель 29, 2017 at 8:20 пп

    I definitely adore these human hair weave https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU!!Normally get a compliment/comment.To not mention, so comfy i could rest in them! Very advise!!