Новости

Суд, відкритий до людей — Світлана Сотська

4.0K

День працівників суду відзначається щорічно 15 грудня. Сьогодні про проблеми та перспективи удосконалення судової системи розповідає голова Первомайського міськрайонного суду Світлана Сотська.

Шановна Світлано Олексіївно! Перш за все хотілося б дізнатися про роль судової системи у сучасному суспільстві.

Судова влада – це специфічна гілка державної влади, що чинить правосуддя уповноваженими на то органами (судами) шляхом справедливого розв’язання правових конфліктів між громадянами або між громадянами та органами влади й організаціями. Судова влада покликана не допускати неправомірних дій держави щодо її громадян. Правосуддя є гарантом законності й порядку у суспільстві. Система правосуддя має розв’язувати конфлікти, що виникають між окремими громадянами, між групами громадян (асоціаціями, організаціями, об’єднаннями), між окремим громадянином та державою. Держава тільки суду надає право використовувати примусові повноваження державної влади, а саме: в установленому законом порядку застосовувати цивільно-правові санкції у цивільній справі, визнавати особу винною у скоєнні злочину та призначати покарання у кримінальній справі. Винятковість судової влади характеризується особливим порядком формування суддівського корпусу і за потреби притягнення суддів до відповідальності. Вимоги, що ставляться до судді, його обов’язків при здійсненні правосуддя і поза судовою діяльністю, специфічні та чітко окреслені у законах. Це стосується особливого правового становища учасників судового процесу. Саме в стадії судового розгляду права та обов’язки учасників процесу детально регламентовані й забезпечені відповідними гарантіями. Наприклад, громадянин вважається невинним у вчиненні злочину і не може бути підданий кримінальному покаранню, доки його вину не буде доведено у встановленому законом порядку.

Тривалий час обговорюється в суспільстві необхідність відновлення довіри до судової влади. Наскільки критична, на вашу думку, ситуація з довірою громадян України до судів?

Дійсно, останнім часом суспільство, ЗМІ та державні інституції приділяють багато уваги, активно обговорюють та піддають аналізу судову систему загалом, діяльність судів та суддів. Мова йде про виконання прийнятого 8 квітня 2014 р. Закону України “Про відновлення довіри до судової влади в Україні” та покарання суддів, які ухвалювали процесуальні рішення щодо учасників масових акцій громадянського протесту періоду листопада 2013 – лютого 2014 рр., а також про загальну люстрацію, адже 16 жовтня 2014 р. набрав чинності Закон України “Про очищення влади”. Такі ініціативи обумовлені передусім посиланням на відсутність у суспільства довіри до судів. Я не можу погодитись із таким негативним ставленням до суду. Вважаю, що проблема недовіри громадян до суду полягає, передусім, у низькій правовій культурі та низькій правосвідомості, а ступінь довіри людей до нашого суду не є низьким, про це свідчать багато чинників. Так, наприклад, у період із 01.01.2015 року до 30.11.2015 року судом було розглянуто 3628 справ різних категорій (цивільних, кримінальних, справ адміністративного судочинства, справ про адміністративні правопорушення), а оскаржено 135, що складає лише 3,7 % від усіх справ, що розглянуті. Із 135 оскаржених судових рішень 64 % залишені без змін, 24,4 % – скасовано, 8,8 % – змінено, 2,2 % апеляційних скарг було повернуто апелянтам, по одній справі провадження було закрито. Суддями протягом вказаного періоду стягнуто адміністративних штрафів на суму 685876 грн, з цієї суми сплачено добровільно 503328 грн, або 73,4 %, звернуто до виконання штрафів на суму 171646 грн, або 25 %. Станом на 01.12.2015 року було заявлено лише одну заяву про відвід судді, в задоволенні якої було відмовлено в зв’язку з тим, що вона не знайшла свого підтвердження у судовому засіданні. Ці показники, на мою думку, свідчать про те, що рівень довіри людей, які зверталися до суду, є позитивним. Крім того, у 2014 році нами було організовано моніторинг стану незалежності суддів, ефективності та доступності правосуддя в Україні, що проводився у вигляді письмового анкетування відвідувачів суду. Протягом п’яти днів 59 респондентів розглянули й оцінили за 12 критеріями якість роботи суду, серед яких – зручність умов перебування громадян у суді, повноту, якість та доступність інформації, ефективність організації роботи суду; незалежність та неупередженість суддів, ставлення суддів та працівників апарату суду до громадян тощо. За підсумками анкетування виявлено низку показників діяльності суду, що потребують покращення. Особливу увагу громадяни звернули на потребу у збільшенні кількості комфортних місць для очікування та оформлення документів.

Громадська думка певною мірою відобразила реальний стан справ, що виник у результаті недостатнього фінансування суду та браку необхідних приміщень для працівників та відвідувачів судової установи. Найвищими балами громадяни оцінили характер спілкування працівників суду з учасниками судового процесу, виконання суддями своїх професійних обов’язків. Результати цього моніторингу розміщені на офіційному веб-сайті суду.

Наскільки сьогодні суд відкритий до громадськості?

На сьогоднішній день робота суду є повністю відкритою завдяки автоматизованій системі документообігу суду. Це сукупність комп’ютерних програм і відповідних програмно-апаратних комплексів судів та Державної судової адміністрації України, що забезпечує функціонування документообігу суду, обіг інформації між судами різних інстанцій та спеціалізацій, передачу інформації до центральних баз даних залежно від спеціалізації судів, захист від несанкціонованого доступу тощо. Тобто, ця система повністю відображає роботу суду протягом дня (наприклад, автоматичний розподіл справ між суддями, рух справ, що надійшли протягом дня, кількість апеляційних скарг, що надійшли тощо). І вся ця інформація відкрита для наших відвідувачів через офіційний веб-сайт суду. Веб-сайт суду наповнюється новою інформацією щодня, відображає новини суду і корисну інформацію для людей, наприклад, відомості про надання безоплатної вторинної правової допомоги, проведення перевірки згідно Закону України “Про очищення влади” та ін. Сподіваюся, у майбутньому ми приділятимемо ще більше уваги впровадженню нових, більш ефективних комплексних заходів, спрямованих на ефективність роботи та прозорість судової системи, як-от: зустрічі з громадськістю та студентами, учнями випускних класів шкіл міста.

Які ви особисто бачите шляхи підвищення рівня довіри до судової влади?

Вважаю, що потрібна цілеспрямована державна інформаційна політика, направлена на максимально об’єктивне й достовірне висвітлення в ЗМІ роботи судів та суддів. Адже поширення негативного погляду на всю судову владу зводить нанівець весь позитивний досвід роботи суддів, а негативна думка про суди багато в чому формується завдяки ЗМІ.

Судді – це частина українського суспільства, тому ми не можемо та не повинні протиставляти її суспільству. Судді нашого суду усвідомлюють свою відповідальність перед спільнотою, поважають та розуміють ті вимоги, які ставляться до них в умовах сьогодення. Суди існують не для політиків і не для суддів. Вони існують для всіх. І кожен має бути впевнений, що його справа за необхідності буде розглянута будь-яким суддею неупереджено та справедливо. Ми готові змінюватися й прагнемо повернути довіру людей, але й інші державні органи мають вживати ефективні заходи, спрямовані на підвищення авторитету судової влади.

Газета Всесвит

34 Комментариев

  1. Айфончик

    Декабрь 21, 2015 at 12:00 дп

    Самый честный судья!

    • наш городок

      Декабрь 21, 2015 at 10:15 дп

      а сколько лет ей приходилось стоять в мясном корпусе-контролировать продавцов своих, чтоб не воровали.

    • Бес

      Декабрь 22, 2015 at 11:13 дп

      опередил с коментом ,так нельзя 🙂

  2. Судью на мыло!!!

    Декабрь 21, 2015 at 12:31 дп

    Я бы таким мылом не мылся!!!

  3. ЧЧ

    Декабрь 22, 2015 at 12:00 дп

    Кожна влада, в сенсі конкретних діячів, що до неї дірвались, хоче мати такіх правоохоронців, які будуть влаштовувати в першу чергу самих панів чиновників та їх наближених.
    Але…. всі, коли рвуться до влади та з ускоком у нею, завжди проголошують, що вони є самі чесні державники, самі порядні та турботливі за долю народу і нарешті наведуть порядок.
    Який порядок навели та наводять согодняшні можемо всі спостерігати наяву.
    Прострачили Крим, пів-Донбасу.
    Маємо реальну війну, на якій гинуть далеко не панські діти та родичі.
    Маємо вже татарські військові підрозділи, які підривають стратегічні лінії ЛЕП.
    Маємо у селах війни між парафіянами за церкви різних патріархатів.
    А, здається, причина у наявності в Україні найвищого гатунку пархатріату, на жаль.

    Зараз у нас щось подібне до часів «распутінщини» у царській імперії за правління Миколи Другого та його Аліси.
    Копійна ситуація та події.
    Описане теє у творі В.Пікуля «Нечиста сила». Почитаєте та переконаєтесь на власні очі.
    Справа не в суддях та інших правохоронцях, а справа у тому, хто у даному часі є влада у її особах, та куди вони гнули та гнуть.

    • алекс

      Декабрь 22, 2015 at 4:16 пп

      ого розумний якiй а коли покращення буде? не тiльки для богатих?

      • наш городок

        Декабрь 23, 2015 at 9:55 дп

        чтобы жить богато — надо иметь родоков и прародоков богатых, своим умом даже если закончил школу отлично, то если семья бедная хоть лбом об стенку — даже если на бюджет поступит, то кушать что? допустим подработка в Одессе много, но этого мало, потом после вуза попробуй где устройся без лохматой руки — так было и в советское время так и сейчас при буржуазии.

        • Читатель

          Декабрь 24, 2015 at 12:42 пп

          Тот, кто хочет работать, а не числиться — тот в любое время найдёт себе применение. А если кто хочет всё и сразу — так это именно от богатых родителей нужно получить. Только заслуга в этом тоже родительская будет, и нормальные работодатели это понимают. Если везде будут работать одним ленивые и самовлюбленные потомки богатых — никакое государство этого не выдержит. Поэтому не сетовать нужно на отсутствие у родителей богатства, а работать не покладая рук, в том числе и на непрестижной работе, чтоб впоследствии найти более престижную, позволяющую развить свои таланты, если конечно таковые имеются.

          • наш городок

            Декабрь 24, 2015 at 2:27 пп

            та знаем про работу — приходилось в пиццерии работать в Одессе и почтальоном и кассиром в супермаркете — для карьерного роста и творчества маловато одного трудолюбия, а заканчиваю вуз по специальности «Компьютерные науки» — вы думаете нам в голову закладывают знания? Очень красиво рисую с детства — даже 2 картины продались в Одессе, где каждый второй рисует — просто сейчас больше тратят деньги на колбасу, а не на картины

          • Читатель

            Декабрь 24, 2015 at 3:59 пп

            а в чём проблема пойти работать по специальности? по компьютерным системам, а не продавцом, кассиром и т.д.? вспомните поговорку про тех, кто ищет или причину, или возможность…

  4. Бес

    Декабрь 22, 2015 at 11:15 дп

    внучок «кидалова» закончил с красным дипломом, 🙂 наверное потому ,что шибко умный 🙂 угадайте где работает, с трех раз 🙂 🙂

    • але

      Декабрь 23, 2015 at 9:31 дп

      где?

    • Читатель

      Декабрь 23, 2015 at 3:01 пп

      Так где работает, неужели в суде?

    • ???

      Декабрь 23, 2015 at 7:40 пп

      Открой тайну, а то не все знают.

  5. аліса

    Декабрь 22, 2015 at 7:46 пп

    Та в книгах особливо художественних, шо хотіли то й писали завжди.

  6. Дед

    Декабрь 26, 2015 at 10:15 пп

    судьи честными не бывают! Это однозначно!!!

    • Читатель

      Декабрь 28, 2015 at 12:56 пп

      Скажите, а можно ли считать честными тех, кто перед обращением в суд изначально либо пользуется услугами «решателей», либо самостоятельно намерен именно «решить» свой вопрос, еще не зная, кто будет судья по его делу? Он еще даже не обратился в суд, а уже готов совершить преступление, чтобы получить желаемый результат, независимо от того, прав он по закону или нет. Так вот, уважаемые, искорените в себе стремление к «решению» вопросов путем совершения преступления, и только тогда мы сможем говорить о честности других, в том числе и судей!!!!!!!!!!!!!!

  7. Аноним

    Январь 2, 2016 at 11:31 пп

    КУЦЫЙ И АНТОНОВ ХОТЯТ ЗАСТРЕЛИТЬ ТЕЛЕПАТА ОНИ ПОЛИЦЫИ ОБМАНУЮТ И ЛОЖЫЛИ НА ВЛАСТЬ ТАК ОНИ МНЕ ГОВОРЯТ

  8. Володимир Войтенко

    Январь 5, 2016 at 2:24 дп

    Можуть бути різні думки з приводу діяльності судді Сотської в її статусі, а також голови міськрайонного суду. Головним показником є правомірність винесених тим чи іншим суддею рішень. Памятаю коли в Верховній Раді затверджували пожиттєвий статус суддів, опоненти Світлани Олексієвної мали намір завадити тому, щоб суддя Сотська отримала такий статус. З цього приводу до Первомайська прибули декілька високопоставлених юристів, які ретельно намагались в Первомайському суді знайти потрібний компромат, але не змогли. В звядку з цим рекомендую тим, хто має намір довести не правомірну, злочинну чи підкупну позицію тих чи інших суддів, мають надати доказові матеріали. Іншого способу справедливого звинувачення для суддів не існує.

  9. бабка

    Январь 9, 2016 at 9:34 дп

    «прибули декілька високопоставлених юристів, які ретельно намагались в Первомайському суді знайти потрібний компромат, але не змогли.» а вони шо не хочуть жити? жити ще краще?

  10. аноним

    Январь 15, 2016 at 1:53 пп

    З яким гаманцем прийдеш до суду, така и буде до тебе видкритисть. Так завжди було. Ставте лайки + чи — а там побачим.

    • Читатель

      Январь 15, 2016 at 4:31 пп

      Тобто, Ви стверджуєте, що, незважаючи на персоналії, ким би суддя не був і як би не було його прізвище — всіх цікавить лише гаманець. Вже скільки суддів змінилося? Так, багато. Чому ж тоді зараз кричать — «змінити всіх на інших»? Мабуть, сподіваються, що нові будуть інші? За Вашою логікою, це — утопія. Я бачу єдиний вихід — залишайте гаманці вдома, коли йдете до суду. Всі, без винятку. Лише тоді щось зміниться. Коли кожен розпочне боротьбу з «гаманцями» з самого себе, тоді й буде результат. Тому що найгучніше кричить «тимайте вора» самі знаєте хто…

      • бабка

        Январь 16, 2016 at 9:33 дп

        а шо робити тим, у кого i гаманця немае?

  11. адвокат

    Февраль 1, 2016 at 8:30 пп

    проба

  12. Ваня

    Февраль 1, 2016 at 11:22 пп

    )))))))

  13. Ваня

    Февраль 1, 2016 at 11:22 пп

    0000

  14. обурений не без підстав

    Февраль 4, 2016 at 4:49 пп

    Ой ти сонячний дощ золоте намисто… Де ви бачили суддю що не хоче їсти. Брала, бере і буде брати поки будемо давати. А Вові Войтенку уже досить буду буцімто за всіх і одночасно проти !!! Може відкрити рубрику = хто і скільки давав Свєті за «правомірні рішення » щоб унинкути покарання і тоді зрозуміємо за які копійки вона живе на таку широчезну ножку… У нас в державі чесний суддя — це той хто вмер ще до прийняття першого судового рішення, або такий як Закревський ( спіймався на хабарі — на усю державу озвучили а він і до сьогодні разом із Свєтою чинить судочинство !!! Це Вові для роздуму і прийнятя рішення стосовно кристальною чесності Свєти Соцької. Чесність і Свєта — цирк на дроті… Ще й вистачаю нахабства писати в теперішній час про кришталеву чесність суду — краще б проднкларували на які — усе майно придбали…

    • бабка

      Февраль 5, 2016 at 9:43 дп

      та не, чего не отнять, то и покойный муж был трудяга — свиней сам вырощувал, на мясе он тогда капитал сколотил, а вдова продолжила и скупили турбазы коблево и сеть торговые по городу и что то в Одессе есть — крутится семейка.

  15. надоело

    Март 5, 2016 at 12:29 дп

    Что, будет эта статья до следующего дня работников суда здесь висеть.
    Баба Света пора на пенсию ! Уступи дорогу молодым, или тебя сожрут как ты сожрала ни в чём не виноватого Сташенка !

  16. обурений не без підстав

    Март 22, 2016 at 10:27 дп

    Внучка із синочком дякувати богові уже прибрали ! Чекаємо коли бабцю приберете, набридла як гірка редька !

  17. не зовсім етично

    Март 24, 2016 at 2:44 пп

    У нас на селі кажуть так — коли хтось не розуміє, що він не зовсім нормально себе поводить — » Як та Вєрка Пердя «

  18. аноним а может нет

    Март 26, 2016 at 4:58 пп

    Когда же вы уберете эту старую калошу ?

  19. Аноним

    Март 31, 2016 at 12:15 дп

    нельзя огульно обливать судей грязью. побольше бы таких судей как Сотская,Шикеря, Мельничук… и поменьше таких как Закревский, Маржина и …….

  20. обурений не без підстав

    Апрель 3, 2016 at 11:26 пп

    «аноним» — Цікаво знати скільки тобі заплатили ці судді ?
    Ти спитай цю чесну суддю Сотську — на якій підставі її сім,я лізе будувати гараж по вул, Грушевського, незважаючи на те, що вони не проживають у тому 2-во поверховому будинку, що знаходиться поряд з будівлею аптеки «Гедіон Ріхтер» ? І це чесна і порядна суддя ! Ти хоч знаеш скільки по місту у сім,ї Сотських набудовано гаражів ? Коли вони уже наїдяться ? А люди які проживають у цьому будинку не можуть собі побудувати гаражі ,а все тому, що баба Света суддя, а синок депутат ! Може попросиш бабу Свєту вплинути на свого синочка, щоб не ліз людям під вікна і щоб усе було по закону !