Новости

Глава сельского совета Крымки прокомментировал сложившуюся в селе ситуацию с африканской чумой свиней

15.9K

Как сообщалось ранее, на Первомайщине объявили карантин, в связи с тем,  что на животноводческом предприятии в селе Крымка зафиксирована вспышка чумы свиней. Глава сельского совета Крымки, Алексей Васильевич Папировник, прокомментировал сложившуюся ситуацию и рассказал о мероприятиях, которые проводятся с целью локализации заболевания скота.

Первый подтвержденный факт заболевания животных африканской чумой свиней был зафиксирован 28 июня.  Лабораторные исследования проводились в специализированных учреждениях Николаева и Киева. В этот же день на въездах в Крымку выставили посты с дезинфекционными машинами, на которых несут круглосуточное дежурство сотрудники санитарно-эпидемиологической службы и полиции.  Всего организовано два таких поста, а именно на въезде в Крымку со стороны трассы и со стороны села Катеринка.

На постах дежурство несет спецтехника, а именно дезинфекционная установка Комарова (ДУК)которая предназначена для проведения дезинсекции предприятий по переработке сырья животного происхождения, складских помещений, скотобойных пунктов и площадок, средств транспортирования, мест погрузки и разгрузки животных, территорий рынков и других мест скопления животных и птиц.

По санитарным нормам в зоне риска находится все поголовье свиней в радиусе трех километров от очага выявления заболевания.  Соседняя Катеринка не входит в данную зону.

Путем сожжения было утилизировано все поголовье свиней ПСП «Партизанская искра», а именно 127 животных. В самом же селе фактов заболевания не выявлено, однако жители Крымки, в превентивных целях, вырезали практически все поголовье свиней. Поскольку сыворотки против данного заболевания не существует, все инфицированное поголовье подлежит уничтожению методом сожжения.

Сотрудники санэпидемслужбы провели также тщательную обработку (даже сорвали полы) помещений фермы, на которой выявлены факты заболевания животных.  Спецодежда сотрудников, которые принимали участие в ликвидации очага заболевания, также была уничтожена.

Сразу после выявления факта заболевания животных на ферме был совершен обход сельских дворов. Сотрудники полиции, ветеринарной службы, сельского совета, а также госпотребнадзора провели разъяснительные работы среди жителей Крымки.

Сельским советом села Крымка организовано осветление карантинных постов с использование генераторов. Обрабатывается и досматривается весь транспорт, который выезжает с села. Въезд же в Крымку свободный. Карантин продлится 39 дней после факта выявления заболевания, а именно с 28 июня.

Благодарим Алексея Васильевича за оперативно предоставленные компетентные комментарии.

www.05161.com.ua

73 Комментариев

  1. Лысогорский

    Июль 6, 2016 at 12:53 дп

    Что за пи*дежь? Прям спалили свиней. Закололи и на рынок в Николаев отвезли. Возили мясо по ночам, ночью у мясников был коридор. С мусорами было всё договорено.
    Сельский голова ещё тот сказочник, за 3000 грн и ни такое скажет.

    • Кримківчанин.

      Июль 8, 2016 at 7:16 дп

      Прежде чем о чем то пи…деть,нужно быть в теме.Приезжай в Крымку,поговори с местными жителями,а потом о чем то будешь рассуждать,умник.Заодно и увидишь,как работают санпосты.

  2. Айфончик

    Июль 6, 2016 at 12:01 пп

    Мясо и в Одессу прут по полной! Менты в доле!

  3. Крымский Партизан

    Июль 7, 2016 at 9:27 дп

    Может с Лысой горы и не видно было, но свиней сожгли!!! скаты+ ветки+бензин+доски с пола… вырыли ямку, в глине, и подожгли. Такой костерчик был!
    Подожгли вечером, когда смеркалось.
    Видел сам, сидя на заборе, за 150-200 метров.
    Потом я ушел домой — обещали еще содой каустиком засыпать. Но я этого не уже не видел. С той фермы — Свинки все сгорели :(.
    Машины на выезде в первые дни проверяли, на постах обьясняли. На въезде короб с опилками и дизраствором. Сейчас еще и тетка с пульвиком -моет колеса. Патруль, вагончик, генератор — все дела.
    Другое дело — люди, в селе всё поголовье за сутки истребили (когда с крематория шол домой — слышал — то там визжит, то там колят, то там душат). Даже те кто держал по 10-15 голов — на утро было уже пусто- куда дели? Но это на их совести, им обьяснили. Хорошо если нигде ничего больше не вспыхнет.
    Но если бы какой нибудь фонд МЧС — предложил народу компенсацию, чтобы выгодней было сдать на сожжение чем продать на рынке — тогда бы такого не было. А так…
    Извините за правду.

  4. 3

    Июль 7, 2016 at 2:35 пп

    Сам сельский голова мясом и торгует!))) Какие там санитарные нормы? Нет такого! Мы в какой стране живем? Не путайте нормальную страну и нашу!

  5. StevenSab

    Март 25, 2017 at 7:07 дп

    ЦЕЛЕВЫЕ БАЗЫ http://xurl.es/128 УЗНАЙТЕ ПОДРОБНЕЕ!!!

  6. marketing digital mackenzie

    Апрель 3, 2017 at 8:06 пп

    Eu estou ido para informar meu irmãozinho, que ele também deve visite isto blog em base regular para tomar atualizado a partir mais novo fofoca .

  7. Paulo Pedro

    Апрель 3, 2017 at 9:31 пп

    Um interessante discussão vale comentário.
    Eu acho que que você deve publicar mais sobre isto assunto , pode
    não ser um tabu importa mas geralmente pessoal não discutir tais temas .

    Para a próxima! Muito obrigado !

  8. o guia da reconquista perfeita pdf

    Апрель 4, 2017 at 12:12 дп

    Olá! Isto artigo não podia ser escrito melhor
    ! Olhando através de isto post me lembra do meu companheiro de quarto anterior!
    Ele continuamente manteve pregando sobre isto. Eu vou
    frente este post com ele. Razoavelmente certo ia têm uma boa ler.

    Obrigado por partilha!

  9. marketing digital fortaleza

    Апрель 4, 2017 at 2:05 дп

    Eu amo lendo um post que fará homens e mulheres pensa.
    Também, muito obrigado pela permitindo mim comentar!

  10. web site

    Апрель 18, 2017 at 8:14 пп

    Palavras-chave são muito importantes enquanto se utiliza os serviços
    de publicidade de terceiros porque os anúncios
    são escolhidos com base nas palavras-chave que você usa.

  11. contains garcinia

    Апрель 18, 2017 at 8:50 пп

    It’s great that you are getting ideas from this article as well as from our
    argument made here.

  12. Lynette

    Апрель 19, 2017 at 11:23 дп

    Hi there! Quick question that’s completely off topic.
    Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my
    iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this
    issue. If you have any suggestions, please share.
    Thanks!

  13. fat burning workouts

    Апрель 20, 2017 at 11:22 дп

    Nice post. I was checking continuously this blog and I am
    inspired! Extremely useful info specifically the remaining
    part 🙂 I maintain such info much. I used to be looking for this particular information for a very long time.
    Thanks and best of luck.

  14. Hwa

    Апрель 20, 2017 at 11:33 пп

    We’re a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
    Your website offered us with useful info to work on. You’ve performed a formidable process and our
    whole neighborhood will likely be thankful to you.

  15. https://twitter.com/

    Апрель 21, 2017 at 1:21 дп

    I conmcеivе this wеb site holds some real fantastic ijformation for everyone.

    «I prefer the wicked rather than the foolish. The wicked sometimes rest.»bʏ Alexandre Dumas.

  16. Mr Hurd

    Апрель 21, 2017 at 5:42 дп

    Some trulү ԛuality content оn thiѕ site, saved
    to bookmarks .

  17. exportet

    Апрель 21, 2017 at 5:49 дп

    Das interessante Thema, ich werde teilnehmen.
    exportet

  18. Trudi

    Апрель 21, 2017 at 11:23 пп

    I have been reading lots of your articles and i must say pretty good
    stuff. I will surely bookmark your website.

  19. Tawanna

    Апрель 21, 2017 at 11:25 пп

    You got a really excellent website, Happy I found it
    through yahoo.

  20. http://uanloginepfo.com/

    Апрель 21, 2017 at 11:42 пп

    Good website, excellent post too! I genuinely love how it is simple on my eyes
    and the information are well written.I’m wondering how I could be informed anytime a
    new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which should do
    the trick! Have a pleasant day!

  21. Site Audits on YouTube

    Апрель 23, 2017 at 10:58 пп

  22. Jada

    Апрель 24, 2017 at 7:16 пп

    Hi my loved one! I want to say that this post is amazing, nice written and
    come with almost all vital infos. I’d like to see extra posts like this.

  23. best air purifier for allergies

    Апрель 25, 2017 at 5:15 дп

    Thanks for sharing this story. I’m certainly fed up with desperate
    for relevant and smart commentary on this subject.

    Everyone these days seem to go to extremes to either drive home their point of view or suggest that everyone else in the globe is wrong.
    thanks for your brief as well as relevant information.

  24. best Hepa air purifier

    Апрель 25, 2017 at 5:17 дп

    This is a nice blog i must say, I usually i don’t post comments on other sorts of blogs
    but would like to say that this post really
    forced me to do so!

  25. portable air purifier

    Апрель 25, 2017 at 5:29 дп

    Well written article. It will be useful to anybody,
    including me. Keep up the good work. I cannot wait to read more
    posts.

  26. best air purifier

    Апрель 25, 2017 at 6:01 дп

    I’m delighted to become visitors in this great site, thanks
    for this excellent information!

  27. whole house air purifier

    Апрель 25, 2017 at 6:23 дп

    I simply must tell you that you have written a great and also unique article that I truly
    enjoyed reading. I’m fascinated with how well you laid out your material and
    shown your views. Thanks.

  28. best air purifier for asthma

    Апрель 25, 2017 at 6:39 дп

    This is such a great post, and was thinking much the same myself.
    Another great update.

  29. whole house air purifier

    Апрель 25, 2017 at 6:45 дп

    Thank you for superb post. Keep us posted.

  30. www.videos.mtdgrafx.com

    Апрель 25, 2017 at 7:36 дп

    It has always been my belief that great writing such as this takes researching and talent.
    It’s extremely apparent you have carried out your homework.
    Fantastic job!

  31. best air purifier for asthma

    Апрель 25, 2017 at 8:08 дп

    Outstanding post,I will spend more time looking into this subject.

  32. Bursalagu.id

    Апрель 25, 2017 at 8:12 дп

    Just wanna remark that you have a really nice site, I
    love the style and design and it realistically stands out.

  33. Hilton

    Апрель 25, 2017 at 3:27 пп

    I don’t normally comment but I gotta say thank you for the post
    on this great one :D.

  34. http://arttechnika.ua/

    Апрель 25, 2017 at 4:31 пп

    It’s fantastic that you are getting thoughts from this post
    as well as from our discussion made at this place.

  35. Demi

    Апрель 25, 2017 at 5:11 пп

    As a Newbie, I am constantly searching online for articles
    that can be of assistance to me. Thank you

  36. phone psychic reading

    Апрель 25, 2017 at 7:46 пп

    Excellent post however , I was wanting to know if you could write
    a litte more about this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a bit further.
    Bless you!

  37. emagrecedor turbo slim vende em farmacia

    Апрель 26, 2017 at 2:54 дп

    A vida é muito curta para fazer um esporte que você detesta só porque queimará um pentelhésimo de gordura
    a mais.

  38. georgiosdaravalis.gr

    Апрель 26, 2017 at 4:49 дп

    Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to check out your
    site on my iphone during lunch break. I love the
    information you provide here and can’t wait to take
    a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell
    phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

  39. http://szsmymy.com

    Апрель 26, 2017 at 6:34 дп

    Hello my loved one! I want to say that this post is amazing, nice written and come with almost all significant infos.
    I’d like to peer extra posts like this.

  40. www.thedixonsplace.com

    Апрель 26, 2017 at 8:43 дп

    I definitely wanted to compose a brief remark to be able to
    express gratitude to you for those remarkable items you
    are posting at this site. My particularly long
    internet search has now been rewarded with awesome insight to write about with my family.

    I ‘d suppose that most of us readers actually are definitely endowed to exist
    in a very good place with many lovely individuals with helpful principles.
    I feel extremely fortunate to have seen the webpage and look forward to many more thrilling times reading here.

    Thank you again for all the details.

  41. test iq darmowy

    Апрель 26, 2017 at 8:11 пп

    Very worthwhile information!Perfect! just what I was trying to find!

  42. iq testy

    Апрель 26, 2017 at 9:19 пп

    Interesting article, I’m gonna take more time reading
    about this subject.

  43. iq test po polsku

    Апрель 26, 2017 at 9:23 пп

    I am usually to blogging and i truly appreciate your written content.
    The article has really speaks my interest. I am going to
    bookmark your website and keep checking for new information.

  44. Soundation.Com

    Апрель 26, 2017 at 11:25 пп

    I’m not that much of a internet reader in truth but your site is very nice, continue
    the good work! I’ll go ahead and bookmark your website to return later.
    All the best.

  45. prince.org

    Апрель 27, 2017 at 12:38 дп

    I wanna comment that you have a very nice site, I love the style and design it truly
    shines.

  46. test Iq

    Апрель 27, 2017 at 1:15 дп

    A blog like yours ought to be earning a lot of money from adsense.

  47. test iq darmowy

    Апрель 27, 2017 at 1:19 дп

    It’s really a nice and beneficial piece of info. I’m glad that
    you just shared this helpful info with us.
    Please keep us informed. Thanks for sharing.

  48. darmowy test iq

    Апрель 27, 2017 at 1:30 дп

    As a Novice, I am always exploring on the internet for articles that can be of assistance to
    me. And yours is definitely one. Thank you.

  49. test iq

    Апрель 27, 2017 at 1:59 дп

    Very beneficial blog. i will follow this blog. keep up the good work.

  50. test iq darmowy

    Апрель 27, 2017 at 2:37 дп

    Thanks for the good blog. It was extremely helpful for me.
    Keep sharing such tips in the future as well.
    This was actually what I was trying to find, and I am glad to came here!
    Thanks for sharing the such information with us.

  51. http://odpowiedz.pl

    Апрель 27, 2017 at 7:46 дп

    I went over this site and I think you have plenty of fantastic information, saved to faves.

  52. testy iq

    Апрель 27, 2017 at 10:07 дп

    So great to see remarkable articles on this blog. Appreciation for posting and also sharing them.

  53. iq testy

    Апрель 27, 2017 at 11:26 дп

    Good website! I absolutely love how it is simple on my eyes and the data
    are well written. I am thinking how I could be informed whenever a brand new
    post has been created. I’ve subscribed to your feed which should
    do the trick! Have a nice day!

  54. Https://forums.unrealengine.com/

    Апрель 27, 2017 at 11:51 дп

    Very educating story, saved your site for hopes to read more!

  55. iq test po polsku

    Апрель 27, 2017 at 1:22 пп

    Google is my king as it helped me find this excellent website!

  56. test iq za darmo

    Апрель 27, 2017 at 4:00 пп

    Excellent info many thanks for sharing.

  57. testy iq

    Апрель 27, 2017 at 6:57 пп

    Wow I enjoy reading your articles, saved to favorites!

  58. Dorie

    Апрель 28, 2017 at 12:04 дп

    I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across
    a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you,
    you have hit the nail on the head. The issue is something that too
    few folks are speaking intelligently about. Now
    i’m very happy that I found this during my hunt for something concerning this. http://shzhyw.com/comment/html/index.php?page=1&id=63752

  59. Lesli

    Апрель 28, 2017 at 12:48 дп

    You have very good stuff on this website. http://newgoliaf.net/user/whitecause6/

  60. water damage repair

    Апрель 28, 2017 at 1:16 дп

    Keep up the fantastic piece of work, I read few blog posts on this website and I
    think that your site is really fascinating and has a lot of great information.

  61. dosage canada

    Апрель 28, 2017 at 11:41 дп

    It’s really a cool and useful piece of information. I’m glad that
    you shared this useful information with us. Please stay us informed like this.
    Thank you for sharing.

  62. wisdomite.in

    Апрель 28, 2017 at 12:05 пп

    say thanks to a lot for your site it helps a whole lot. http://wisdomite.in/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1792161

  63. online hong kong

    Апрель 28, 2017 at 1:17 пп

    Its such as you read my mind! You appear to grasp a lot approximately this, such as you wrote the e-book in it or something.

    I feel that you just could do with some percent to pressure the message house a bit, but other than that,
    this is fantastic blog. An excellent read. I will certainly be back.

  64. cheap psychic

    Апрель 29, 2017 at 3:25 пп

    Cheers for this good posts. I was wondering whether you were planning of publishing similar posts to this.
    Continue writing excellent articles!

  65. phone psychic reading

    Апрель 29, 2017 at 4:11 пп

    Many thanks for this great post, I’m glad I found this website
    on google.

  66. phone psychic reading

    Апрель 29, 2017 at 4:22 пп

    I enjoy the information in this article. It’s clever, well-written as well as easy to comprehend.
    You’ve gotten my attention on this topic. I’ll
    be back for many more enlightening posts.

  67. real psychic readings

    Апрель 29, 2017 at 4:53 пп

    Thank you for sharing this blog packed with a lot of information. Visiting your site helped me to obtain what I was searching for.

  68. psychic readings by phone

    Апрель 29, 2017 at 5:31 пп

    This is such an excellent post, and was thinking much the same myself.

    Another great update.

  69. cheap psychic readings

    Апрель 29, 2017 at 6:25 пп

    Thanks a lot for an additional post. I’m very happy to be able to get that kind of information.

  70. cheap psychic readings

    Апрель 29, 2017 at 6:38 пп

    Omg, superb blog layout! How long have you been blogging for?
    you make blogging look easy. The total look of your site is
    fantastic, let alone the content!

  71. online psychic reading

    Апрель 29, 2017 at 8:38 пп

    You are offering a very important information. I’ll be your regular
    website visitor.

  72. psychic phone readings

    Апрель 29, 2017 at 10:50 пп

    Very good article friend, keep up the great work, just shared this
    with my friends